אתר הטמנה הוא מקום בו נפטרים חומרי פסולת. זה ידוע גם כמזבלה או מזבלה. שיטה זו של סילוק פסולת היא אחת השיטות העתיקות ביותר המשמשות להסרת חומרי פסולת מהסביבה. למעשה, קבורה שיטתית של פסולת החלה כבר בשנת 1940.

מהו אתר הטמנה?

אתרי הטמנה יוצרים מספר בעיות לסביבה. בעיות אלה כוללות גזי חממה, שטיפה ופסולת רעילה. חומרים רעילים אלה יכולים לזהם מקורות מים סמוכים ולהשפיע על פוריות הקרקע. הם יכולים גם לפגוע בחיי הצומח ולגרום לריח רע. קשה להתעלם מנוכחות אתר הטמנה בקהילה.

אתרי הטמנה הם מתקנים בהם נפטרים אשפה שלא ניתן למחזר. זה יכול להיות פסולת ביתית או מסחרית. מדי שנה נשלחת כמות עצומה של פסולת לאתרי הטמנה. רבים מחומרים אלה קשה לפרק, במיוחד פסולת אורגנית, אשר לעתים קרובות הופך נוזלים או גזים. צינורות עוזר להסיר את נוזלים וגזים.

אתרי הטמנה הם מרחבי אדמה גדולים המשמשים לסילוק פסולת שאינה ניתנת למחזור. באופן כללי, אתרים אלה משמשים לסילוק אשפה ביתית, פסולת בניין, פסולת תעשייתית ופסולת מסחרית. עם זאת, לא ניתן להשליך סוגים מסוימים של פסולת באתרי הטמנה. גם פסולת רפואית, פסולת מסוכנת ופסולת נוזלית אינם מותרים.

אתר הטמנה היה צריך להכשיר צוות המפקח על הכנת האתר, כמו גם על הצבת הפסולת. בנוסף, יש לדחוס את האתר לפני הנחת הפסולת. לבסוף, יש לתחזק ולפקח על האתר כדי למנוע שרצים ומזיקים.

מהי מטרתו של אתר הטמנה?

מזבלה היא מקום בו נערמים אשפה ומכוסים בשכבת אדמה או שבבי עץ. שכבה זו מגנה על האשפה מפני נבלות, והיא יכולה להיות עבה כמו 6 אינץ'. עם זאת, חלק מהמזבלות מחליפות שכבה זו בתרסיס של תערובת נייר ומלט. תרסיס זה מתקשה אז כדי ליצור פגז מגן. עם זאת, עדיין חשוב להבין את התהליכים המתרחשים במזבלה.

מטמנות משמשות גם לטיפול בטוח בפסולת המיוצרת על ידי אסונות טבע. העובדים במתקנים אלה מאומנים להתמודד עם חומרים אלה באופן המגן על בריאות האדם ועל הסביבה. מטמנות אלה מכוסות גם בכיסוי אדמה מגן ובשכבת ניקוז, ומוסיפים קרקע עליונה כדי לספק מקום לגידול צמחייה.

כאשר הפסולת מתפרקת, היא מייצרת גז מתאן. גז זה מזיק לסביבה מכיוון שהוא תורם להתחממות כדור הארץ. גז המתאן ממזבלות יכול גם להצית ולגרום לבעיות בריאותיות חמורות עבור עובדים וחיות בר בקרבת מקום. כדי למנוע זאת, מטמנות אוספות גז מתאן דרך צינורות המחוברים למפעלי טיהור ולמתקני המרת אנרגיה. בנוסף, השטח העיקרי של אתר הטמנה נדחס בכדי לתפוס פחות מקום, ומוסיפים אשפה חדשה מדי יום, המסייעת להכיל ריחות ולהפחית מזיקים.

אתר הטמנה אוסף מגוון רחב של חומרים, כולל פסולת תעשייתית ופסולת בנייה והריסה. סוג זה של פסולת יכול להסביר אחוז גדול של פסולת מוצקה בערים קטנות. מזבלה עשויה גם לאסוף פסולת אלקטרונית, כגון צגי מחשב משומשים. פסולת כזו עשויה להכיל חומרים רעילים ועלולה להוות סכנה סביבתית במשך עשרות שנים.

היכן ממוקמים בדרך כלל אתרי הטמנה?

המזבלות מגיעות במגוון צורות. הצורה העתיקה והפשוטה ביותר היא המזבלה הפתוחה. שיטה זו אינה מסווגת פסולת, אינה עומדת בקריטריונים ספציפיים לבחירת אתרים ואינה נוקטת באמצעי זהירות רבים למניעת נזק סביבתי. מזבלות פתוחות משמשות לעתים קרובות במדינות מתפתחות. מטמנות אלה נדחסות בדרך כלל תוך מספר ימים לאחר ההטלה ומכסות את הפסולת החדשה בעפר או מאלץ. בחלק מהאתרים הללו יש גם מערכת איסוף להסרת הגז המיוצר על ידי פירוק.

אתרי הטמנה ממוקמים בדרך כלל על קרקעות חימר או בוץ. הם לא צריכים להיות ממוקמים על תצורות חדירות, מכיוון שאלו יכולים לפגוע באיכות מי התהום. חלק מהמזבלות דורשות הובלת אדמה לאתר לבניית אניה או כיסוי. במקרים אחרים, כיסוי גיאוממברני אניה מותקנים על הקרקע.

מהנדסי הטמנה משתמשים במגוון שיטות כדי לקבוע את המיקום הטוב ביותר למזבלה. הם רואים את כמות הפסולת המיוצרת באזור ואת הסכום שצפוי להיות מיוצר במהלך חיי המזבלה. הם גם רואים את כמות השטח הדרוש לתכונות מבצעיות, כגון שטיפה ואיסוף גז. ניתן לסווג מטמנות כקטנות, בינוניות או גדולות על פי שטח הפנים שלהן.

לאחר זיהוי אתר, ניתן לבצע מחקרים נוספים. בחירת אתר הטמנה היא תהליך מורכב, הכולל מספר גורמים, כולל עלות הקרקע, קבילות חברתית, איבה של תושבים מקומיים ומאפיינים גיאולוגיים. באופן אידיאלי, אתר צריך להיות ממוקם במרחק מבתי גידול רגישים, גופי מים, כבישים מהירים ושטחים ציבוריים.

לפרטים נוספים על אתרי הטמנה, הקליקו: https://greenquality.co.il/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA/%D7%90%D7%AA%D7%A8-%D7%94%D7%94%D7%98%D7%9E%D7%A0%D7%94-%D7%97%D7%93%D7%A8%D7%94/